Gdy zwyczajne wysłanie maila to za mało, by nie tylko poinformować pracowników o akcji CSR’owej, ale jeszcze ich w nią zaangażować, trzeba ruszyć głową i wymyślić niebanalną strategię komunikacyjną oraz zaprojektować potrzebne do niej materiały. Tak właśnie zrobiliśmy, pracując dla firmy Henkel Polska przy projekcie propagującym postawy przyjazne środowisku.

Henkel Polska to firma, dla której działania propagujące ekologiczny styl życia i troska o środowisko naturalne są jednym z głównych elementów globalnej polityki CSR. Jako Aude mamy przyjemność uczestniczyć w działaniach naszego klienta – nie tak dawno pisałam o projekcie skierowanym do dzieci klas I-III, w ramach którego nasza agencja zaprojektowała książeczkę edukacyjną a już pojawił się nowy, ambitny projekt…

Co roku w organizacji obchodzony jest Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest propagowanie działań wspierających zrównoważony rozwój ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ochrony środowiska. Tym razem firmie zależało, by odświeżyć formułę tego wydarzenia. Sposób nasuwał się nam jeden – trzeba maksymalnie zaciekawić, a nawet zaintrygować pracowników. Poszliśmy więc na całość i  zaproponowaliśmy klientowi szereg działań komunikacyjnych wykorzystujących niestandardowe formy i kanały komunikacji.

Choć oczywiście tradycyjny mail też został rozesłany, ale był tylko punktem wyjścia. Przypominał o Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju i o najważniejszych jego aspektach: trosce o środowisko, edukacji ekologicznej, prowadzeniu zdrowego stylu życia. Pierwszego dnia pracownicy biurowi na swoich biurkach znaleźli pudełka z naklejkami naszego projektu, a w nich zdrowe przekąski, zaś w fabrykach i oddziałach logistycznych pojawiły się kosze ze zdrowymi batonikami. Wszędzie porozwieszano kolorowe plakaty, również przez nas zaprojektowane oraz w nawet najmniej spodziewanych miejscach pojawiły się… stopki – zabawne naklejki nawiązujące do hasła „Chodźmy pomagać”.

Do tego wszystkiego padł pomysł, by wykorzystać szklane tablice do rysowania, które wiszą w kuchniach firmowych w siedzibie głównej i zaprosiliśmy do współpracy rysowniczkę i trenera myślenia wizualnego Klaudię Tolman, która specjalizuje się w kreatywnym przekładaniu treści na rysunek. Klaudia rozrysowała najważniejsze idee i cele Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, a pracownicy mogli nie tylko obserwować jak powstają rysunki, ale też włączyć się, dorysowując lub dopisując coś od siebie.

Dodatkowo zaprojektowaliśmy jeszcze zawieszki na krokomierze – pracownicy zostali bowiem zaproszeni do udziału w akcji, w której liczy się „wychodzone” a potem przelicza się je na konkretne fundusze i przekazuje wybranej fundacji (tym razem była to fundacja Kosmos).  W ten sposób propaguje się aktywność fizyczną, poprawia własną kondycję i jednocześnie pomaga innym. Super sprawa!

Cieszymy się, że mogliśmy współpracować przy tym projekcie – zaczęło się od słów „chodźmy pomyśleć nad tym”, a skończyło na kreatywnie opracowanej i skutecznie przeprowadzonej aktywacji „Chodźmy pomagać”.