Hm, jeśli wydaje ci się, że to tylko moda na fali popularności tej formy wypowiedzi w internecie, przeczytaj ten tekst. Już samo to, że trafiłeś tu, na blog.aude.pl, powinno dać ci do myślenia…

Współpracując przy różnych projektach albo dyskutując na forach branżowych, zdarza mi się czasem spotkać z opiniami, że blogi firmowe w zasadzie nie są potrzebne, a już na pewno nie są na liście priorytetów. Czasem nawet moi rozmówcy nie do końca wiedzą o czym mówią, wyobrażając sobie, że blog firmowy służy do pisania o tym, jak mi w pracy minął dzień. Nie tak dawno osoba od lat zajmująca się komunikacją zewnętrzną w dużej firmie dopytywała, po co te blogi są, powątpiewając w ich sens…

Zebrałam sobie w notatniku najczęstsze wymówki, jakie słyszałam, gdy zaczynałam mówić o blogu firmowym. Warto się z nimi rozprawić, bo blog firmowy, jeśli jest dobrze robiony, realnie wpływa na wyniki firmy.

Twoja wymówka:
– Odbiorcy moich usług / nabywcy moich towarów nie są obecni w social mediach

Mój argument:
Najpierw popatrz na tę grafikę…

Widzisz? Jak wynika z danych Polskiego Badania Internetu z lipca 2017 w Polsce odnotowano w czerwcu imponującą liczbę 27 mln internautów. Biorąc pod uwagę fakt, że ogółem jest nas 38,5 mln to robi wrażenie. Jeśli wśród nich nie ma ludzi, którzy korzystają z twoich usług czy używają produktów dostarczanych na rynek przez twoją firmę, to nie wiem, czym się zajmujesz:) Można zaryzykować stwierdzenie, że w tej grupie jednak znajdują się twoi klienci. A nawet można mieć pewność – wystarczy skorzystać z danych google trends, by zorientować się czego poszukują potencjalni klienci. Nawet twoja usługa skierowana jest np. do seniorów (których jest mniej wśród internautów, w porównaniu z młodszym pokoleniem) to najczęściej w decyzjach zakupowych pomagają im, często na ich prośbę, dzieci i wnukowie, którzy po wirtualnym świecie poruszają się ze zręcznością małpy. Może w tej chwili czytają jakiś super blog firmy o podobnym do twojej profilu, szukając oferty dla taty… Dobrze by było, gdybyś do nich dotarł również ty ze swoim przekazem. Czyż nie?

Bloga możesz promować na stronie FB, gdzie w 2016 roku liczba użytkowników Facebooka w Polsce przekroczyła 20 milionów i jak wynika z badań Megapanel PBI/Gemius z wiosny 2017 ta liczba poszła w górę – 22 625 647 osób.
Dodatkowa korzyść, jaką zyskasz dzięki obecności w social mediach poprzez publikacje blogowe, jest taka, że tworząc ciekawe i mądre treści dotyczące obszaru, w którym działa twoja firma, zbudujesz dobrą opinię o sobie, jako specjaliście – jeśli twoje wpisy będą się podobać, czytelnicy będą udostępniać linki, a informacje o twojej firmie dotrą do szerszego grona.

Twoja wymówka:
– Mam poważniejsze rzeczy na głowie

Mój argument:
Jeśli uważasz, że nie możesz prowadzić bloga, bo musisz się zajmować biznesem, pozyskiwać zlecenia i klientów, szukać kolejnych zamówień i skupiać się na działaniach generujących konkretne zyski, to musisz wiedzieć, że celem prowadzenia bloga firmowego jest właśnie przyciągnięcie klientów, a droga do tego efektu oparta jest na bardzo konkretnej strategii. Jeśli twój blog firmowy będzie prowadzony profesjonalnie przez specjalistów content marketingu to na pewno przyniesie efekt w postaci zwiększonej sprzedaży i większych zysków. Jest to jednak działanie długofalowe i abyś te efekty zobaczył, musisz poczekać przynajmniej 6 lub 18 miesięcy.

Jak pokazują badania prowadzone w USA przez serwis hubspot.com, inwestowanie budżetu reklamowego w blogi firmowe i ich promocję jest jednym z najlepszych sposobów wydawania funduszy przeznaczonych na marketing. Blogi firmowe są przede wszystkim skuteczne – firmy B2B, które oprócz strony www i FB prowadzą bloga mają miesięcznie o 67 proc. więcej leadów, a firmy B2C o 88 proc. A spośród amerykańskich firm, które zdecydowały się na bloga, aż 81 proc. ocenia, że była to słuszna decyzja.

Twoja wymówka:
– Nie mam czasu na prowadzenie bloga, w dodatku nie umiem i nie lubię pisać

Mój argument:
Nie wiem jak napisać to prościej: Nie musisz tego robić, zleć fachowcom. Czy jak ci się pasek od alternatora w samochodzie zepsuje, to też reperujesz sam? No właśnie. Jeśli jesteś specjalistą innej branży niż nasza czy pokrewna, to naprawdę nikt nie oczekuje od ciebie, że z uśmiechem na twarzy będziesz pisał porywające teksty na bloga… Prowadzenie bloga firmowego możesz zlecić copywriterowi, zatrudnić agencją content marketingową, której powierzysz nie tylko pisanie, ale również opracowanie strategii content marketingu.
Trzeba za to zapłacić… To jeszcze spytam – a za wymianę paska od alternatora nie płacisz? No właśnie.
Prowadzenie bloga firmowego jest dodatkowym sposobem budowania relacji z klientami. Specjaliści zadbają o właściwe kierowanie komunikacji do twoich klientów – i do tych, którzy nimi mogą się stać. Będą przedstawiać twoje produkty i usługi firmy w niebanalny sposób. Systematyczne tworzenie treści zapewni utrzymanie stałej komunikacji. Możesz zdecydować się na opcję bloga z wpisami, pod którymi czytelnicy mogą zostawiać komentarze, zadawać pytania związane z działalnością firmy. Dzięki dwustronnej komunikacji poznasz swoich odbiorców i będziesz mógł jeszcze lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby. A klient częściej wybiera oferty firmy, z którą wszedł w relację.

Gdybyś jeszcze wahał się – zapraszamy do kontaktu 🙂