Wszyscy dobrze to znamy, senność może dopaść w pracy o każdej porze. Wiosenne przesilenie potrafi dać się we znaki. Podobnie jak jedna albo dwie zarwane noce na pracy nad projektem, opiece nad dzieckiem, imprezie integracyjnej…  🙂 Trudno skupić się nawet przy odpisywaniu na e-maila. Na szczęście jest parę prostych sposobów na to, by śpiącego postawić na nogi!

Rzecz najbardziej oczywista – kawa

I nawet nie pisalibyśmy o tym, gdyby nie jedna ważna uwaga – ostrożnie z ilością. Gdy powieki wciąż się kleją, sięgnięcie po kolejny kubek wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem.  Tymczasem to odrobina kofeiny może zdziałać cuda. Zrób sobie jeden kubek kawy i wypij powoli. Nie przesadzaj z ilością, bo przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Pamiętaj, że kofeinę zawierają też inne zdrowsze napoje: zielona herbata czy yerba mate.

Wykorzystaj węch

Silny zapach (nawet nieprzyjemny) od razu stawia na nogi. Według badań już samo wąchanie kawy potrafi obudzić człowieka. Ale nie tylko kawy: polecamy zwłaszcza olejki eteryczne, bo niektóre szczególnie pozytywne działają na organizm (np. mięta, rozmaryn, eukaliptus). Wystarczy otworzyć buteleczkę i zrobić głęboki wdech. Oczywiście nie wszyscy przechowują w biurze buteleczki z olejkami eterycznymi, ale tu mamy dobrą wiadomość – zamiast nich możesz powąchać też krem do rąk!

Przemyj twarz zimną wodą (i w ogóle postaw na zimno)

To poprawi krążenie, wpłynie korzystnie na wydzielanie hormonów i napięcie mięśni. Na krótki czas złagodzi senność. Pomoże też spożywanie zimnych napoi i chłodnego jedzenia. Odpowiednie nawodnienie organizmu przy okazji podniesie poziom tlenu we krwi i energii, przez co pomoże zachować trzeźwość umysłu. Nie ubieraj się też zbyt grubo, żeby się ogrzać. Ciepło sprzyja senności.

Zażyj trochę ruchu

Chodzenie po schodach, żwawy spacer do restauracji na lunch, parę minut podskoków albo skłonów (możesz schować się na ten czas w sali konferencyjnej:)) Nawet odrobina aktywności podnosi poziom energii.

Nałóż słuchawki i posłuchaj muzyki

Oczywiście nastaw coś energicznego! Specjaliści przekonują, że słuchanie muzyki w trakcie pracy pobudza i zwiększa poziom koncentracji. Jeśli możesz, gibaj się w rytm, wystarczy samo kiwanie głową lub stukanie nogą.

Nie przyjmuj zbyt wygodnych pozycji

Unikaj ułożenia ciała, które wysyła do mózgu (i do pracowników obok 🙂 sygnał „Jestem gotów do snu”. Zostań na nogach tak długo jak się da. Usiądź na niewygodnym krześle, wtedy nie zaśniesz tak szybko (jeśli w ogóle będziesz myśleć o spaniu). Nie opieraj głowy o ręce, nie podpieraj jej.

Wpuść dużo światła

Działanie światła (zwłaszcza dziennego) zwiększa aktywność mózgu i blokuje wydzielanie przez  organizm melatoniny. Nie zamykaj się w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli dzień jest pochmurny, zaświeć więcej lamp. W słoneczny dzień unieś rolety, żaluzje, otwórz okna. Przypływ świeżego, rześkiego powietrza dodatkowo pomoże zwalczyć senność.

Utnij sobie krótką drzemkę

Jeśli tylko masz ku temu warunki. Ale naprawdę krótką! 10-15 minut i nie więcej. W przeciwnym razie znowu się zacznie…