Trener mentalny i mówca motywacyjny Jakub B. Bączek, ten sam, który jako coach poprowadził do złota polskich siatkarzy, a na co dzień wspiera mentalnie ludzi biznesu, tym razem przeprowadził z ING Bank Śląski (również naszym klientem) ciekawy eksperyment, pokazujący mechanizmy kierujące naszymi decyzjami.

Możliwość wpływania na takie mechanizmy jest dla branży marketingowej ciągłym wyzwaniem, z którym mierzy się, promując produkty / oferty / usługi w mediach, na billboardach, w social mediach itd.  próbując dotrzeć do klienta z pozytywnym komunikatem. Z kolei odbiorcy czujnie podkreślają, że mają swoje zdanie i samodzielnie podejmują decyzje. A co jeśli wpływ marketingowców oraz przekonanie odbiorców o swojej niezależności są mniejsze niż się wszystkim wydaje?

Jakub B. Bączek, jeden z najpopularniejszych trenerów sukcesu w naszym kraju, z którym kilka tygodni temu rozmawiałam o tym, jak odnieść sukces w pracy i w życiu prywatnym (rozmowa została opublikowana w Wysokich Obcasach Extra) w najnowszym eksperymencie zrobionym dla ING Bank Śląski pokazuje, jak na podejmowane przez nas decyzje wpływa zachowanie innych ludzi. Popatrzcie na ludzi w tramwaju i pomyślcie, kim jesteście? Każdy pewnie chciałby być tą dziewczyną w okularach…

Dla zajmujących się psychologią tłumu to żadna nowość – badania jasno pokazują, że większość z nas jest konformistami. I nie ma się co oburzać – takie są fakty. To, co robią inni rzutuje na nasze reakcje. Indywidualistów jest zaledwie 10 % (a według bardziej pesymistycznych danych, zaledwie 1%), reszta, cóż, biegnie z owcami. Przed owczym pędem można się bronić sposobem… żabek. Co to takiego?  Zobaczcie sami a potem szlifujcie w sobie wyuczoną głuchotę☺ Choć brzmi dziwnie – ma sens!