Każdy zna to sformułowanie – w końcu nasi klienci używają go każdego dnia. Postanowiliśmy wypróbować je w praktyce i wymienić się doświadczeniami z kolegami z Metro Branding w Norwegii.

Już na lotnisku byliśmy pełni energii, którą postanowiliśmy spożytkować robiąc sobie selfie – nie łatwo upchnąć 6 osób na ekranie iPhona. Ula proponowała, żebyśmy położyli się na ziemi i zrobili fotkę z góry, ale jakoś perspektywa spędzenie weekendu na lotniskowym komisariacie wydała nam się mało kusząca.norwegia_1Za to bardzo kuszące były okoliczności przyrody, w jakich pracują nasi koledzy z Metro Branding – tuż nad samym morzem. Zastanawialiśmy się, czy takie widoki za oknem sprzyjają kreatywności, czy raczej rozleniwiają. Kari Steinnes Christffersen, szefowa grafików Metro Branding,  zapewniła nas, że fale uspokajają, co korzystnie wpływa na nastrój po trudnych rozmowach z klientem:)

norwegia_2Ale nie przyjechaliśmy tu, żeby podziwiać piękne okoliczności przyrody, tylko żeby dzielić się wiedzą i doświadczeniem. A i jedno i drugie okazało się niezwykle przydatne, gdy okazało się, że podczas warsztatów nie będziemy pracować na komputerach (jak zwykle), tylko w realu. Dostaliśmy kredki, farby, plastelinę i inne gadżety, apotem rozpoczęły się ZPT-y (dla młodych i niewtajemniczonych – Zajęcia Praktyczno Techniczne, kiedyś przedmiot obowiązkowy w szkole). Dwa tematy przygotowali Norwegowie, dwa – my.
– I to było zaskakujące, jak różne tematy zaproponowaliśmy. Nasze były bardzo konkretne (dotyczyły wzrostu liczby telefonów komórkowych i zmian w połączeniach lotniczych z Norwegii do Polski), wasze bardziej socjologiczne (jeden dotyczył stereotypów w postrzeganiu Polaków przez Norwegów i odwrotnie oraz radzenia sobie z przeciwnościami losu przez obie nacje) – powiedział Paal-Andre Schwital, szef Metro Branding.

norwegia_3Powstały cztery polsko-norweskie zespoły, każdy dostał zadanie do wykonania – w ciągu trzech godzin należało przygotować infografikę na zadany temat. Konkurencja była ostra, ale wszyscy grali fair i pożyczali sobie nawzajem nożyczki… Warto dodać, że porozumiewaliśmy się specyficzną mieszanką angielskiego, przekleństw w językach ojczystych, zwłaszcza, że robiąc na co dzień infografiki w indesignie zapomnieliśmy, jak łatwo wbić sobie szpilkę w palec. – Fajnie było zobaczyć, jak inni ludzie pracują. Okazało się, że choć zadanie było nietypowe, bo wymagało prac ręcznych, to mamy podobnie artystyczne dusze i nawet jeśli różnimy się w sposobie postrzegania pewnych rzeczy, to potrafimy znaleźć wspólne rozwiązania –  wspominała Carla Espinoza-Saenz, graficzka Metro Branding.

norwegia_4I rzeczywiście daliśmy radę. Oto efekty naszej działalności. – Mam nadzieję, że będziemy mogli wspólnie zrealizować jeszcze inne projekty, bo pracowało nam się super – powiedziała Madeleine Maraz Melsom, graficzka Metro Branding.

stereotypyNarzekający Polacy i zimni Norwegowie – stereotypy w naszym życiu. Infografika stworzona przez Karolinę Evju, Carlę Espinoza-Saenz i Magdę Kozińską.

samolotyPołączenia lotnicze między Polską a Norwegią – 10 lat temu i dzisiaj. Infografikę stworzyli Karl Petter Knutsen, Martin Berulfsena, Tomek Abelec i Robert Wawryło.

telefonStatystyka na temat smartfonów w Polsce i Norwegii. Infografika przygotowana przez Kari Steinnes Christoffersen, Madeleine Maraz Melsom i Ewelinę Jamkę.

Mimo tego, że niektórzy z nas w Norwegii byli po raz pierwszy (przeczytajcie jak ją zapamiętaliśmy), to nie była nasza pierwsza wspólna praca. Pamiętacie naszą interaktywną infografikę Superhero never dies?

WP_20151017_133