Władasz sprawnie piórem, niczym Zorro szpadą? Masz interesujące publikacje customowe na swoim koncie? Zgłoś się do 4. edycji konkursu “Pióra Roku”! Masz czas do 23 listopada.

Dziennikarstwo firmowe wcale nie musi ustępować miejsca temu tradycyjnemu. Wciągająca historia stworzona na potrzeby komunikacji wewnętrznej też może być sztuką. I po to właśnie jest konkurs Pióra Roku – aby udowadniać, że content marketingowe treści potrafią być równie interesujące i wartościowe.

Stowarzyszenie Content Marketing Polska, które jest organizatorem konkursu, chce w ten sposób promować dobre praktyki dziennikarstwa skupionego na potrzebach odbiorców i pokazywać, że to, co ważne, wcale nie musi być nudne. Napisanie angażującego tekstu customowego często bywa jednak dużym wyzwaniem – o uwagę czytelnika trzeba zawalczyć nie sławnym nazwiskiem czy kontrowersyjnym zdjęciem, ale zabawną, pomysłową lub edukacyjną formą. Jest to niełatwe zadanie, dlatego tym bardziej należy doceniać i nagradzać włożony w nie trud.

Zdecydowana większość polskich specjalistów z zakresu strategii komunikacyjnych jest pewna, że nadszedł czas content marketingu i że trend ten w kolejnych latach będzie zyskiwał na znaczeniu. Według badania FCP Barometer aż 90 proc. respondentów zainteresowanych content marketingiem wyraziło opinię, że za trzy lata strategia zorientowana na content będzie dominująca. Wyniki te mają swoje odbicie w jakości tekstów pisanych do mediów firmowych, która z roku na rok wzrasta. – Różne formy dziennikarskie w tekstach content marketingowych stają się coraz bardziej profesjonalne. Coraz mniej jest „propagandy prezesa” – takie teksty, dopieszczane tygodniami, czytane są do połowy i można je skwitować znanym przysłowiem, że “nie opłaci się skórka za wyprawkę” – zauważa Jacek Wasilewski, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, specjalizujący się w retoryce medialnej i skuteczności przekazu, przewodniczący jury tegorocznej edycji Piór Roku.

Jaki powinien być więc dobry artykuł content marketingowy? Jacek podpowiada:
Profesjonalny tekst wciąga czytelnika nie tylko formą, ale także pozwala mu się zidentyfikować z celami, wartościami firmy. To ta wspólnota, łączność emocjonalna jest kluczem do dobrego tekstu content marketingowego. Liczy się też prostota przekazu – tekst traktujący o sprawach skomplikowanych, ale napisany prosto i niebanalnie, jest na wagę złota. Skomplikować potrafi każdy.
Brzmi znajomo? Uważasz, że masz taki tekst (a może kilka tekstów) w swojej kolekcji? W takim razie nie wahaj się i wyślij zgłoszenie do konkursu. Udział w nim mogą brać wszystkie osoby piszące teksty do mediów firmowych i konsumenckich, publikowanych w określonych kategoriach konkursowych. Artykuły mogą nadsyłać autorzy tekstów, agencje marketingowe oraz firmy, które są właścicielami danych mediów. Należy jednak pamiętać, że zgłoszone prace powinny zostać opublikowane pomiędzy 23.11.2014 r. a 11.11.2015 r.

Co jury będzie brać pod uwagę przy ocenie tekstów? Natalia Chrzanowska, Content Manager i Analityk w firmie Brand24, członek jury, podkreśla: – Dla mnie najbardziej istotnym elementem w content marketingu jest dostarczanie wartości dla odbiorcy. Tekst powinien spełniać prawdziwe i konkretne oczekiwania czytelnika. Praca powinna być napisana właśnie z myślą o osobach, do których jest adresowana. Ponadto, dużym atutem pracy będzie jej oryginalność. W naszej rzeczywistości otacza nas nadmiar informacji i nie jest łatwo odnaleźć treści wyjątkowe, odróżniające się od innych. Z tego powodu o wiele bardziej doceniamy teksty, które w nietypowy sposób przekazują nam pewne informacje. Oryginalność pracy może objawiać się w zagadnieniu, jakie porusza, stylu narracji, a także w niekonwencjonalnym spojrzeniu na dany aspekt.
Natalia Chrzanowska zaznacza, że udział w konkursie to zarówno świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności na tle innych uczestników, jaki dodatkowa promocja dla właściciela contentu. Jacek Wasilewski z kolei dodaje, że jest to też okazja do zmierzenia się z samym sobą już na poziomie selekcji materiału do konkursu. – Można sobie odpowiedzieć na pytanie: co mam dobrego i dlaczego uznaję to za dobre? Czym ów tekst różni się od innych moich/naszych tekstów? A kiedy wybierzemy taki tekst, to wygrywamy już podczas przygotowań i grzechem byłoby go nie wysłać.

Miło byłoby utwierdzić się w przekonaniu o słuszności swojego wyboru, uzyskując aprobatę jury, prawda? Ale do tego potrzebne jest zgłoszenie się do konkursu. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny, a dopuszczalna ilość nadsyłanych prac jest nieograniczona. O szczegółach wydarzenia dowiesz się na stronie www.pioraroku.pl.

Kto wie, może to właśnie Twój artykuł okaże się tym mistrzowskim? Trzymamy kciuki!