Które strony z darmowymi zdjęciami są warte uwagi? Nie, wcale nie wszystkie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przejrzeliśmy i przetestowaliśmy ponad 40 portali z bezpłatnymi grafikami. Poniżej przedstawiamy propozycje, na których – naszym zdaniem – najbardziej możesz skorzystać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawach autorskich przy korzystaniu ze zdjęć w Internecie, polecamy naszą rozmowę ze specjalistą w tej dziedzinie, prawnikiem Pawłem Chojeckim.

foterFoter
http://foter.com
Ilustracyjna studnia bez dna:) Na stronie znajdziesz mnóstwo darmowych zdjęć, a żeby skorzystać z nich, nie musisz dokonywać rejestracji. Ogromną zaletą strony jest jasny podział fotografii – nie tylko ze względu na sekcje tematyczne, ale również na typy licencji: Commercial Use i Non-Commercial. Dzięki dodatkowej wtyczce do WordPressu, można przeszukiwać bazę z poziomu bloga.

gratisographyGratisography
http://www.gratisography.com
Świetna baza z darmowymi zdjęciami wysokiej jakości. Ciekawe kadry, tematyczna segregacja. Strona jest łatwa w obsłudze, intuicyjna, nie wymaga rejestracji. Korzystanie z niej to czysta przyjemność! Zdjęć możesz użyć również do celów komercyjnych.

 

pixabayPixabay
https://pixabay.com
Polecamy! Na stronie znajdziesz dużą ilość darmowych zdjęć o szerokim zakresie tematycznym, przeznaczonych również do celów komercyjnych. Baza obsługiwana jest w wielu językach, w tym także w polskim. Nawet ci niepewni mogą śmiało z niej korzystać, bo przy każdej fotografii jest informacja o tym, do jakich celów można ją użyć i czy wymaga ona podpisu.

skuawakSkuawak
http://skuawk.com
Tej bazie mówimy zdecydowanie TAK! Świetne zdjęcia, interesujące ujęcia, sporo sekcji tematycznych (krajobrazy, urbanizacja, fauna i flora, ludzie, technologia, obiekty, różne). Do tego za darmo i bez rejestracji. Zabawy z kolorem i ostrością sprawiają, że fotografie nabierają tajemniczości i momentami hipnotycznego wyrazu. My, oglądając je, przenieśliśmy się na chwilę do zupełnie innej przestrzeni niż ta biurowa:)

littlevisualsLittlevisuals
http://littlevisuals.co
W tej bazie można znaleźć prawdziwe perełki, ale…. trzeba się trochę naszukać. A to dlatego, że na stronie nie ma niestety wyszukiwarki ani tematycznego podziału ilustracji. Zdjęcia można przeglądać jedynie przy użyciu scrollbar’a (paska przesuwania), a takie rozwiązanie pochłania więcej czasu. Wielka szkoda. Dla pocieszenia dodamy, że fotografie można pobierać za darmo.

foodiesfeedFoodiesfeed
https://foodiesfeed.com
Foodiesfeed to nie lada gratka dla wielbicieli kulinarnych widoków i tych, którzy chcą narobić komuś smaku. Patrząc na niektóre zdjęcia, aż chce się iść do kuchni, przyodziać fartuszek i upichcić coś smakowitego! Zdjęcia są dostępne w wersji darmowej i odpłatnej.

 

Zrzut ekranu 2015-10-1 o 11.24.04Free images
http://pl.freeimages.com
Jedna ze starszych baz zdjęć. Znajdziesz tu ilustracje dostępne za darmo lub za opłatą, a aby je pobrać, wymagana jest rejestracja. Fotografie są co prawda podzielone tematycznie, ale… ich selekcja pozostawia nieco do życzenia. Dla przykładu w poszczególnych sekcjach znaleźć można: w „zdrowie&fitness” – śpiącego kota, w „finanse” – węża, a w „gwiazdy” – psa czy lody truskawkowe:) Radzimy więc nie trzymać się tych podziałów kurczowo i korzystać przede wszystkim z wyszukiwarki na stronie.

Zrzut ekranu 2015-10-1 o 11.24.29Startup stock photos
http://startupstockphotos.com
Darmowe zdjęcia w klimacie biurowym. Jakość większości z nich nie powala nas na kolana, ale niektóre fotografie prezentują się poczciwie. Być może Wam akurat przypadną do gustu/przydadzą się do projektu? Minus dla bazy za brak wyszukiwarki – zdjęcia trzeba przeglądać tradycyjnie, posługując się scrollbar’em.

Zrzut ekranu 2015-10-1 o 11.24.44Free range stock
https://freerangestock.com/
I na koniec….wisienka na torcie. Patrząc na jakość i ilość zdjęć, Free range stock to nasz zdecydowany faworyt! Ilustracje są profesjonalne i atrakcyjne wizualnie. Baza jest bardzo obszerna, posiada ponad 30 kategorii tematycznych. Z fotografii można korzystać za darmo zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych – ale są pewne obostrzenia, których należy przestrzegać. Należy m.in. zaznaczyć z jakiej strony pochodzą zdjęcia i kim są ich autorzy. Nie można wykorzystywać ilustracji do redystrybucji, odsprzedaży czy jako część produktów drukowanych typu koszulki, kubki etc. (ale można wykorzystywać je np. do druku broszur i ulotek marketingowych). Przed użyciem fotografii warto zapoznać się z warunkami użytkowania dostępnymi na stronie.

A jeśli dodatkowo potrzebujesz edytować zdjęcia, polecamy:

Pixlr
https://pixlr.com
Odpowiednik darmowego Photoshopa w wersji podstawowej i zaawansowanej. Z programu można korzystać online, nie wymagana jest żadna instalacja. W ramach funkcji podstawowych możesz:

  • przycinać, obracać zdjęcia
  • zmieniać rozmiar zdjęcia
  • ustawiać kontrast, jasność, nasycenie
  • konwertować do odcieni szarości
  • usunąć efekt czerwonych oczu
  • wybielić zęby

A przechodząc do zaawansowanej wersji: tworzyć warstwy, nakładać filtry, rysować, dodawać tekst do ilustracji.

Pickmonkey
http://www.picmonkey.com
Umożliwia edycję zdjęć w wersji darmowej i pro. W tej pierwszej można m.in.:
•    przycinać i obracać zdjęcia
•    zmieniać rozmiar zdjęcia
•    ustawiać ostrość, kontrast, jasność
•    dodawać tekst
•    wybielać zęby, zmieniać odcień ust

Wersja zaawansowana pozwala na korzystanie z większej ilości filtrów albo wykonanie perfekcyjnego makijażu bez użycia kosmetyków;)

Place it
https://placeit.net
Ciekawe narzędzie, które pozwala nieco spersonalizować grafikę i wkleić np. screen z Twojej strony internetowej na ekran telefonu komórkowego, tabletu, laptopa czy billboard widoczny na zdjęciu. Poniżej taka przykładowa grafika wykonana w Place it – z na pewno dobrze Ci znanym widokiem na ekranie:)

Bez tytułuNiestety, w wersji darmowej można pobrać grafikę jedynie o małym rozmiarze (400×300 px). Większe rozdzielczości dostępne są w wersji płatnej.

 

Jeśli natomiast zależy Ci jedynie na szybkim pomniejszeniu zdjęć, sugerujemy: Simple Image Resizer, TinyPNG, Yola. Ich obsługa jest bajecznie prosta!

Mamy nadzieję, że nasze propozycje okażą się pomocne przy niejednym zadaniu/projekcie, gdzie potrzebne Ci będą atrakcyjne zdjęcia typu „sztok”. Przed pobraniem grafik, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi warunkami korzystania zamieszczonymi na stronach.
Życzymy udanego ilustrowania!