Są ich setki tysięcy, a wszystkie bezpłatne… Oto świat podcastów.

Głos ludzki może przekazać o wiele więcej sensu przez ton i modulacje niż słowo drukowane mogło kiedykolwiek – powiedziała Nicolette Bear z TopRank blog. Być może dlatego podcasty zawojowały odtwarzacze już prawie 40 mln Amerykanów. Ale choć jest to całkiem spory tłum, to nie w mainstream są wymierzone.

Ale zacznijmy od początku…
Podcasting reprezentuje ewolucję cyfrowego nadawania programów radiowych. To rodzaj audycji dźwiękowej (w formacie mp3) lub filmowej online, najczęściej w regularnych odcinkach. Można określić je mianem audioblogów, a więc forma i temat zależą wyłącznie od prowadzącego. W tych dotyczących marketingu specjaliści w swoim unikalnym stylu dzielą się  użytecznymi radami na temat pracy w branży, a specjalistyczną wiedzę i ciekawe case study przekazują, rozmawiając z zaproszonymi gośćmi.

Do subskrybowania podcastów służą darmowe programy, tzw. agregatory podcastów (nazywane zwykle podcatcherami), pobierające i katalogujące transmisje. Podcatcher natychmiast po ukazaniu się nowego podcastu ściąga go z Internetu przez rss-feed danych audycji i  przetransferuje na komputer, telefon lub odtwarzacz jako plik MP3, usunąwszy wcześniej odsłuchane odcinki. Takim popularnym podcatcherem jest np. iTunes. A szereg sposobów na to, by subskrybować podcasty bezpośrednio poza iTunes – m.in. serwisy streamingowe (TuneIn Radio, SoundCloud, Stitcher,  iHeartRadio) i cała gama aplikacji (np. BeyondPod, Pocket Cast) – przyniósł temu medium zupełnie nową publiczność.
Użytkownikowi pozostaje jedynie wybrać i odsłuchiwać – gdziekolwiek jest, cokolwiek robi. Wiele osób przyznaje się do tego, że podcasty towarzyszą im podczas wielu codziennych czynności: przemieszczania się po mieście (w korkach i komunikacji zbiorowej), zmywania naczyń, sprzątania…

Co zyskasz, jeśli zrobisz to dobrze
Podcasting oferuje jasny i zwięzły sposób dla marketerów, aby przekazać swoje sprofilowane treści tej określonej, wręcz niszowej grupie odbiorców. Z kolei podcastowa funkcja „na żądanie” okazuje się zbawienna we współczesnym modelu kultury „na wynos”: pozwala opowiedzieć swoją historię zawsze i wszędzie, budować autorytet w branży i grupę zwolenników niejako „po drodze”.

Mało kto obejrzy ponadpółgodzinne wideo na YouTube, a tak długie odcinki podcastów to raczej standard. Ich przeciętny słuchacz zostaje z audycją średnio na ponad 20 minut (Sticher). Takie regularne, długie w formie treści podtrzymują kontakt między odbiorcą z marką. To tylko część powodów, dla których włączenie podcastingu w część długoterminowej content marketingowej strategii może okazać się skutecznym posunięciem. Poza tym podcasting można łatwo zintegrować z social mediami (które są dla audycji świetną formą promocji), np. połączyć go z blogiem jako alternatywę dla tych, którzy wolą posłuchać wpisu.

Oczywiście jest też druga strona medalu. Z podcastem jest tak jak z innym wartościowym medium – musisz dużo w nie włożyć, żeby coś z niego wyjąć. Nie chodzi o wkład finansowy, bo ten jest w zasadzie niewielki – wszystko, czego potrzeba na początek to komputer z kartą dźwiękową i mikrofonem oraz program do nagrywania i edycji dźwięku, który można znaleźć i pobrać za darmo z sieci.  Chodzi o systematyczną pracę nad audycjami. Zanim zaczniesz wrzucać odcinki do sieci, nagraj jakiś na próbę, zaprezentuj komuś i wysłuchaj komentarzy. Kluczem jest jakość tego, co mówisz i regularność nadawania. Jeśli masz ograniczone środki na tworzenie atrakcyjnych treści w sposób regularny, szybko stracisz swoją publiczność. Poza tym tutaj nie można udawać entuzjazmu – podcast powinien prowadzić ktoś z pasją.  Pierwszą mierzalną oznaką skuteczności  będzie liczba subskrybentów.

podcast iconKilka przykładów na to, jak w podcastach radzi sobie
 branża…
Podcasty pozwalają także dowiedzieć się więcej o content marketingu. Większość w języku angielskim, bo na polskim rynku podcasting marketingowy dopiero się przyjmuje (choć nie brakuje audycji o popkulturze)

CMI Podcast Network  to miemal niewyczerpane zasoby audycji. CMI oferuje kilka kanałów, z których każdy ma innego gospodarza. Szczególnie polecamy PNR This Old Marketing, który prowadzi duet Joe Pulizzi i Robert Rose – numer jeden wśród podcastów branżowych i, jak mówią marketerzy, absolutne „must listen”.

Mała wielka firma, Paweł Tkaczyk i Marek Jankowski – jedyny polski podcast o marketingu i biznesie (jeśli nie, chętnie poznamy konkurencję). Słucha go 14 tys. osób miesięcznie, co daje mu pierwsze miejsce w kategorii „Biznes” w iTunes.

Content Warfare, Ryan Hanley – dla tych którzy chcą rozwijać firmę w Internecie. Co tydzień Content Warfare’owicze zbierają się, by od najlepszych w content marketingu uczyć się, jak znaleźć swoją publiczność, opowiadać historie i wygrać bitwę o uwagę w świecie online. Jeden ze słuchaczy zachwala: „ Ryan wydobywa ze wszystkich content marketingowych informacji dokładnie te słowa, które naprawę potrafią mi pomóc”.

Content Marketing Podcast, Rachel Parker – przewodnik dla content marketerów jak przezwyciężyć prokrastynację – to przykładowy tytuł odcinka tej serii. Rachel dzieli się użytecznymi, łatwymi do wprowadzenia w życie marketera radami, np. co do tego jak planować treści wideo, używać Twierra czy Facebooka. Innym razem wprowadza w temat kolejnej audycji pisząc: Największe mity wokół outsourcingowania content marketingu i 10 powodów, by rozważyć sięganie po moc na zewnątrz.

Content Marketing 360, Pamela Muldoon – jeśli chcesz dotrzeć do wiedzy największych głów od marketingu w światowych agencjach i firmach, przejrzyj odcinki radiowego show Pameli – prawdopodobnie rozmawiała już z większością z nich. Przeprowadzając wywiady (np. z przedstawicielem Hubspot, Intela, Buyer persona Institute i… Joe Pulizzim), Pamela łączy swoje ponaddwudziestopięcioletnie doświadczenie w marketingu i transmisji treści ze świeżym, polemicznym podejściem swoich gości.

podcast icon… i marki
Content.inc  – to nadawana dwa razy w tygodniu audycja Joe Pulizziego poświęcona zagadnieniom z jego zaplanowanej na wrzesień książki „Content.inc”. Podcast, który śledzą tysiące marketerów, to w zasadzie część dobrze zaplanowanej kampanii.

Major Nelson, czyli Larry Hryb, PR-owiec i twarz marki Xbox. To on spotyka się z graczami podczas dużych imprez. Każdy odcinek opowiada o tym, co dzieje się w branży, jakie nowe tytuły pojawiły się na rynku itd.  Zaprasza też do siebie znane osoby, z którymi rozmowy nie zawsze tyczą się branży, ale pokazują, że poza swoją profesją to także zwykły mężczyzna z krwi i kości.

Social media examiner – słynny internetowy przewodnik po dżungli social mediów radzi  jak zebrać i angażować społeczność wokół swoich kanałów bez użycia reklam także w ramach cyklicznych audycji.

Marketo DJ Waldow – wszystko co oferuje cyfrowy marketing – email, social, web, mobile, wyszukiwarki, direct mail – i dokąd to zmierza. O tym co tydzień Dj Waldow, nazywany „Digital Marketing Evangelist”, rozmawia z najbystrzejszymi umysłami w przemyśle.

IBM –  to tak naprawdę konglomerat podcastów. IBM oferuje najnowsze informacje z dziedziny business consulting, technologii, przechowywania danych i oprogramowania oraz nowinki prosto z platformy IBM DeveloperWorks.

The BeanCast – Bob Knorpp to człowiek orkiestra w świecie podcastów. Rozmawia z czołowymi liderami, dziennikarzami, blogerami, autorami, chief marketing officerami  i nie tylko, aby mieć ostateczne słowo w kwestii nowości i trendów w marketingu. Platformy podcastów użył by rozwinąć swoją osobista markę, co poskutkowało tym, że jest stałym współpracownikiem FOX News.