Dlaczego warto postawić na infografikę? Bo właściwe przygotowana służy odbiorcy za doskonały nośnik informacji. Nadawcy z kolei może zapewnić większą rozpoznawalność jego marki.

Infografika w świetle faktów i liczb
W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z szybkim rozwojem technologii i przyśpieszonym tempem życia, każdego dnia jesteśmy atakowani olbrzymią ilością informacji. Niektórzy badacze pokusili się nawet o zmierzenie ich dziennych rozmiarów w  gigabajtach. Według ich szacunków, biorąc pod uwagę słowa, które docierają do nas z telewizji, radia, internetu, sms-ów czy rozmów, każdego dnia dociera do nas około 34GB danych. Mimo, iż nie wszystkie są dla nas jednakowo istotne, niemniej jednak nasza pamięć w mniejszym bądź większym stopniu wyłapuje je i przetwarza. Ta przyprawiająca o zawrót głowy ilość informacji w ciągu tygodnia potrafiłaby zapełnić dysk przeciętnego komputera. Eryk Mistewicz, autor książki „Marketing narracyjny” sięga po kolejne, interesujące porównania. W swojej lekturze pisze, że w ciągu miesiąca otrzymujemy taką ilość danych, jaką nasi dziadkowie otrzymali w trakcie całego swojego życia…

W tak ekspresowym tempie przyrostu informacji zasadne wydaje się poszukiwanie innych rozwiązań, które pozwoliłyby na szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiadomości. I tu wśród różnych nośników danych prym wiedzie infografika. Dlaczego? Bo w łatwy sposób pozwala przyswoić wiedzę i, co istotne, zapada nam w pamięć. Jesteśmy wzrokowcami, kochamy obrazki. Średnio zapamiętujemy 80% tego, co widzieliśmy, 20% tego, co przeczytaliśmy, a tylko 10% tego, co słyszeliśmy.

Infografika nie tylko dla medyka
Dobra infografika potrafi w przejrzysty i jasny sposób sprzedać nawet trudny, specjalistyczny temat. Dzięki niej zagadnienia na przykład z obszaru medycznego mogą okazać się zrozumiałe również dla osób nie będących profesjonalistami w danej dziedzinie. Takie narzędzia content marketingu mieliśmy okazje przygotowywać m.in. dla magazynu „Farmacja i ja” – co więcej, cieszyły się one dużym uznaniem wśród odbiorców i niejednokrotnie zostały docenione na konkursach branży customowej.
infografika medycznaTego typu wizualizacje są atrakcyjne dla widza, przykuwają jego uwagę i zwiększają zainteresowanie tekstem. Dobra infografika może stworzyć obrazkowy storytelling. Obraz mówi wtedy większość, a tekst jest jedynie uzupełnieniem. Dla nas takie specjalistyczne informacje wizualne to nie tylko diagramy, wykresy, tabele, mapy czy wykazy. Kluczem do ich tworzenia jest kreatywny pomysł i muszą być one poparte zbadanymi faktami. Po zebraniu danych wybieramy te, które są najważniejsze i które chcemy zaprezentować. Ważne jest określenie grupy docelowej, do której ma trafić dana infografika. Znajomość grupy docelowej pomoże określić kolorystykę, ikony i złożoność projektu. Następnie dopracowujemy szablon, tekstury i typografię. Jeśli materiał wizualny ma spełniać jedynie rolę schematu, to warto, aby przynajmniej nawiązywał tematycznie symboliką do wybranego zagadnienia.
Infografiki świetnie nadają się nie tylko do materiałów drukowanych, ale i do cyfrowych publikacji. W tym drugim przypadku wyjątkowo przyciągają one swoją interaktywną wersją: czytelnik żywo reaguje i angażuje się w odkrywanie informacji. Dobrym przykładem jest zrealizowany przez nas e-book o kredycie dla banku BNP Paribas.

Więcej infografik medycznych zobaczysz w galerii.

 

Niech moc infografiki będzie z Tobą!
Co można zyskać, komunikując się za pomocą infografiki?

  •  Angażujące narzędzie content marketingu – przyciąga uwagę, wzbudza ciekawość, zainteresowanie
  • Podnosi czytelność artykułów (nawet o 80%);
  • Ma potencjał wiralowy – kiedy klienci / czytelnicy rozpowszechniają między sobą materiał, wzrasta rozpoznawalność marki; elektroniczna wersja infografiki jest łatwa do rozpowszechniania w mediach społecznościowych;
  • Zwiększa przewagę konkurencyjną – dobra infografika potrafi wyróżnić markę spośród tłumu konkurentów.

Znajdując się w wirze informacji,  pamiętaj jednak, że: aby Twój wewnętrzny dysk M (M-mózg) mógł przetwarzać informacje i przyswajać nowe dane potrzebny jest RESET! 😉