Ciekawy materiał i zdolny grafik nie wystarczą, by zapewnić infografice efektywną dystrybucję i dobrą pozycję w wyszukiwarce. Oto pięć dodatkowych rzeczy, które możesz zrobić dla swojej infografiki, aby cieszyła się widzialnością w Google i zasięgiem w social mediach na jakie zasługuje – podpowiada na łamach socialmediatoday Lily Bradic, strateg cyfrowy z Digital Media Ghost.

Wyjątkowe wyzwanie stanowią infografiki medyczne. Zobacz te stworzone przez nas.

1. Nazwij plik i stwórz tekst alternatywny
Google indeksuje nazwy plików tak jak strony internetowe, więc krótka opisowa nazwa pliku jest kluczowa dla optymalizacji wyszukiwania infografiki. Nie upychaj na siłę słów kluczowych,  zatrzymaj się na istocie.  Jak mówi Lily, “coke-vs-pepsi-infographic.jpg” jest dużo lepsze niż “infographic362.jpg.”
Tekst alternatywny to element HTML pojawiający się w miejscu obrazka, kiedy ten nie może być wyświetlony. On również dostarcza semantycznego opisu obrazka dla wyszukiwarek. Dobrym tekstem alternatywnym będzie powtórzenie nazwy pliku (tak, to naprawdę takie proste ;))

2. Rozważ stworzenie strony docelowej
Możesz zrobić post na blogu, ale bardziej atrakcyjne i łatwiejsze w społecznościowym dzieleniu  będzie umieszczenie infografiki na specjalnej stronie docelowej (landing page). Strona docelowa może być stroną samodzielną, mikrostroną, a także elementem większej witryny.
W wersji idealnej zawiera: nagłówek H1, krótki opis (jeden lub dwa akapity), widgety do postowania w social mediach, kod embed, wtyczkę komentarzy Facebooka, link do głównej strony twojej firmy i zapis do newslettera.

3. Skonkretyzuj temat i słowa kluczowe
Bardziej szczegółowe kryteria wyszukiwania, na które chcesz być ze swoją infografiką pozycjonowany, oznaczają mniejszą konkurencję i to, że łatwiej trafić w słowa kluczowe.  Nasza strona z infografiką pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwania Google na zapytania niszowe niż w przypadku użycia ogólnego terminu. Nie można tworzyć treści  wartościowej i właściwej dla wszystkich naraz.

4. Nie próbuj ograć systemu
Nikogo nie podejrzewamy o złe zamiary, ale lepiej nie przemycać za pośrednictwem infografik nieodpowiednich czy mylących linków na inne strony dla Google. Następne aktualizacje algorytmów mogą „wziąć to pod uwagę” i jest szansa, że podobne praktyki zostaną ukrócone.  Lily przytacza słowa Matta Cutts’a z Google: Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości Google nie zaczął dyskontować takich infografikowych linków w pewnym stopniu.

5. Spraw, żeby była mobilna
Jeżeli zależy ci na tym, żeby internauci dzielili się twoją infografiką w social mediach, musisz uwzględnić, że w połowie przypadków będą chcieli zrobić to przez swój smartfon.
Przetestuj wyświetlanie i dostępność infografiki na urządzeniach mobilnych (w tym na telefonach z różnym oprogramowaniem) i pamiętaj, że choć ekran może być mały, rozdzielczość jest zazwyczaj całkiem wysoka. Niestety publiczność mobilna nie może się na razie cieszyć tak angażującymi na dużym ekranie infografikami interaktywnymi. Być może wkrótce uda się przystosować urządzenia mobilne do ich obsługi.

Za ilustrację wpisu posłużyła przygotowana przez nas infografika do magazynu „Farmacja i Ja”.