Tradycyjne infografiki to już niemal dzieła sztuki pokazywane w konkursach, a te ruchome? W  sieci wzbudzają istny podziw, bo pozwalają na więcej niż wizualne doświadczenie. Wiele firm traktuje je jak portfolio, pokaz możliwości i kompetencji technicznych.

Zobacz przygotowane przez nas infografiki medyczne oraz interaktywną prezentację informacji o kredycie gotówkowym.

I rzeczywiście nietrudno tu o znakomite przykłady, zwłaszcza zagraniczne.
Interaktywne infografiki są idealne do prezentacji danych z wielu warstw, jak również dużej ilości danych i informacji w czysty, zorganizowany i logiczny sposób. Przede wszystkim linearny – świetnie przeprowadzają po osi czasu, opowiadają o historii, ewolucji i zmianach. Interaktywna prezentacja infografiki skupia się na intuicyjnym interfejsie, który pomaga użytkownikowi dotrzeć do najbardziej wartościowych informacji. Grafiki wahają się od narracji do eksploracyjnych doświadczeń i zawierają stale zaprogramowane (w kodzie źródłowym) infografiki, panele i wizualizacje w czasie rzeczywistym.

Ale dobre efekty wymagają pracy, a w tym wypadku – nawet masy pracy, wiedzy, doświadczenia i czasu. Do stworzenia takich projektów potrzebne są duże umiejętności webdeveloperskie –  przygotowuje się je ręcznie w html, javascript i css. Infografiki na poziomie jak ten zaprezentowany poniżej to niezwykle skomplikowane zadanie, w którym nie wyręczy nas żaden program ani sprzęt, tylko napisanie wszystkiego od zera „ręcznie” (nawet na przeciętnym komputerze).
– Namiastki podobnych efektów możemy uzyskać w EDGE’u, ew. EDGE+MUSE  (najprostsze, czyli sama animacja), ale ma to swoje ograniczenia – nie da się zrobić dowolnej interakcji: kalkulatory czy inne wykorzystywanie danych uzyskanych od użytkowników – tego rodzaju właściwości trzeba indywidualnie przygotować – tłumaczy Adam Grzegorczyk, programista. – Interaktywne infografiki są bardzo czułe na przeglądarki, niektóre mogą działać prawidłowo np. tylko w jednej lub kilku wybranych. Na pewno może pojawić się problem z poprawnym działaniem na starszych wersjach przeglądarki Internet Explorearach.

Mamy nadzieję, że będziecie mogli podziwiać je u siebie bez trudu:
Zrzut ekranu 2014-07-7 o 10.42.08_360x310Barwne wstęgi jako historia internetu

310 lat rozwoju inTaco

2Kiedy internet śpi, a kiedy nie

Zrzut ekranu 2014-07-9 o 12.21.26Sąd Najwyższy liberalny czy konserwatywny?

Nieco więcej zobaczycie na przykład tutaj.