Przede wszystkim warto poznać trzy podstawowe fakty na temat newslettera: newsletter to nie jest zwykły mail, to nie jest strona www w mailu, a ten sam newsletter nie zawsze wygląda tak samo.

1. newsletter to nie jest zwykły mail
Jest dużo bardziej skomplikowany w budowie od typowego maila – zawiera dodatkowe grafiki, linki ułożone według konkretnego schematu, który określa jego wygląd. Edycja treści ogranicza się w tym przypadku do podmiany zawartości predefiniowanych obszarów.

2. newsletter to nie jest strona www w mailu
Mimo że strona www i newsletter bazują na języku HTML i stylach CSS, to w przypadku newsletterów mamy niestety bardzo ograniczoną pulę możliwości tego języka. Dlatego wielu efektów lub rozwiązań, które widzimy na stronach www, nie da się przenieść do newslettera (np. interaktywności).

3. ten sam newsletter nie zawsze wygląda tak samo
To dlatego, że otwieramy na różnych klientach pocztowych (zarówno typowych aplikacjach, jak i webmailach), z których każdy obsługuje trochę inny zakres możliwości HTML i CSS, a często zdarza się, że wyświetlają ten sam kod w zupełnie inny sposób! Projektując newsletter, należy mieć to na uwadze i, bazując na doświadczeniu, przygotować go w taki sposób, aby zniwelować negatywny wpływ tych zjawisk. Oczywiście trzeba też wykonać odpowiednie testy na najpopularniejszych klientach pocztowych, aby wychwycić i poprawić ewentualne niezgodności.

Jesteś zainteresowany wysyłaniem newslettera? Doradzimy Ci!
Zobacz nasze projekty.