Tyle właśnie trzeba, aby prowadzić efektywny content marketing. Oto kilka złotych zasad.

 1. Przede wszystkim pytania

To kwestia najbardziej podstawowa, dlatego łatwo o niej zapomnieć. Wszystko zaczyna się się od zestawu sześciu pytań: kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego i jak. I nieważne jak nieciekawa jest twoja nisza – staje się interesująca, kiedy zadasz odpowiednie pytania.

Jak do nich dotrzeć? Zadaj sześć podstawowych pytań wymienionych powyżej, zmiksuj i spasuj swój temat z innymi, które uznasz za ciekawe; użyj generatora losowego słowa, by zobaczyć, czy znajdą się nowe połączenia i analogie pomiędzy tematami; pamiętaj, że aby burza mózgów odnośnie pytań przebiegała właściwie niektóre z tych pomysłów muszą być absurdalne (miej na względzie, że absurdalność może także być dobrą treścią viralową); ponadto poznaj pytania, które zadaje twoja publiczność przez sprawdzenie Quora, Yahoo! Answers, a nawet AskReddit.

 1. Zbadaj swój temat, swoich odbiorców i sieć wpływów

Po przebrnięciu przez strony Q&A, fora i sieci społecznościowe pewnie już mniej więcej orientujesz się, o co dbają twoi odbiorcy i czym mogą się interesować. Jednak by lepiej zrozumieć ich potrzeby, możesz pójść o krok dalej: sprawdzając słowa kluczowe na AdWords, szukając kwestii przykuwających zainteresowanie na portalach społecznościowych, testując swoje pytania w sieci, aby przekonać się, które przyciągają największą uwagę i są najbardziej obiecujące (ile osób poszukuje odpowiedzi na takie pytania?), testując przez reklamę (nie jest to darmowe, ale pomaga ocenić zainteresowanie co do pytania), testując przez badania (strony typu SurveyMonkey lub Amazon’s Mechanical Turk pozwolą ci ankietować internautów).

Sieć wpływów i liderów opinii powinieneś badać codziennie śledząc email bloggerów, osobowości wśród twittujących i retwittujących i nawiązując kontakty przez FB, Google+, Linkedln i inne sieci odpowiednie dla twojej niszy. To, co ważne, to jak możesz przekuć istniejace już kontakty w jak najwięcej dobrego dla swojego contentu: dowiedz się, co wpływowe osoby sądzą o twoim pomyśle, przekonaj się, czy możesz ich włączyć w projekt w jakikolwiek sposób, pozwól im spojrzeć na efekt swojej pracy, dowiedz się, czy któryś z „wpływowych” byłby skłonny zamieścić na swojej stronie treść jaką stworzyłeś. Pamiętaj jednak, że podtrzymywaniu tych relacji sprzyja wzajemna wymiana.

Spróbuj skupić się na informacjach dotyczących twojego tematu, które są trudne do znalezienia. Przyjmij podejście dziennikarza. Pierwsza osoba, która opowie o czymś w przystępny sposób, jest przeważnie tą, do której prowadzi większość linków. Narzędzia, jakie mogą okazać się pomocne: Google scholar, biblioteki i książki, oryginalne źródła, w przeciwieństwie do treści w oparciu o nie, surowe dane, poufne dane klientów, badania, wywiady z ekspertami, tematy spoza twojej niszy (dobre do analogii i wnikliwości).

 1. Odpowiadaj na swoje pytania listami, przewodnikami i opowieściami

Te trzy rodzaje organizacji contentu odnoszą największy sukces. Atrakcyjność listy tkwi w tym, że łatwo ją przejrzeć i zapamiętać. Z poradnika łatwo wyciągnąć informacje i przekuć je na konkretne działania, dzięki czemu mamy bezpośredni wpływ na życie czytelnika. To sprawia, że treść jest zapamiętywana i bardziej angażująca. Opowiadania i historie kochamy, ponieważ przedstawiają ludzi walczących z przeszkodami i pokonujących je (lub przegrywających z nimi). Historie dostarczają nam lekcji w sposób, którego nie zapewnią inne formaty – wciągamy się w nie.

 1. Triki copywritersko-edycyjne

Trudno mówić o idealnym procesie edycji tekstu. Najlepiej pozwolić sobie złapać oddech od pracy na dzień czy dwa, wrócić do materiału i dopracować tak, by zapewnić bardziej angażujące doświadczenie.

Kluczowe wskazówki co do opracowywania artykułu:

 • upewnij się, ze pierwsze zdanie przyciąga uwagę

 • stosuj formę czynną, aktywną, unikaj zbyt często powtarzania „jest”, „był” i „są”

 • kiedy zwracasz się bezpośrednio do czytelnika, stosuj czasownik na początku zdania

 • czytaj swoje zdania na głos i poprawiaj, jeśli brzmią dziwnie lub niezręcznie

 • zmieniaj zdania, które zawierają mało znane słowa, są zbyt długie czy brzmią zbyt formalnie

 • dziel większe paragrafy

 • całość przeczytaj nie koncentrując się na gramatyce i słownictwie, a skupiając się na „przepływie” tekstu, atmosferze, tonie, i na tym, czy wszystko do siebie pasuje

 • wyjaśniaj skomplikowane zagadnienia, które mogą być niejasne dla czytelnika odbiorcy

 • pomyśl o zilustrowaniu tekstu, dzięki temu będzie łatwiejszy i przyjemniejszy w odbiorze

5. Promuj swój content

Viralowość i promocja to temat na całkiem oddzielny wpis. Wyszczególnimy jednak kilka ważnych trików, które pozwolą uzyskać większą widownię:

 • pomyśl nad tytułem w formie intrygującego pytania albo zaskakującego twierdzenia

 • zamieść treść lub link do niej na platformie, miejscu w sieci gdzie przebywają twoi czytelnicy, to może być grupa społecznościowa, forum, popularna strona akceptująca posty gości. Niech treść będzie widoczna w wielu miejscach

 • poinformuj liderów, z którymi masz kontakt, o swojej treści. Zobacz, co o niej myślą. Może przekażą materiał dalej? Zrobią to pewnie chętniej, jeśli wspomniesz o nich w tekście, nawet jeśli nie byli w niego bezpośrednio zaangażowani

 • możesz zamieścić linka na Reddit pod warunkiem,że odpowiednio często dzielisz się tam nieswoja treścią

 • kup reklamy na FB i promowane tweety. W ten sposób kupisz ruch ze źródeł, które z dużą szansą będą udostępniać twój materiał. Ruch z „sherów” powinien nie ustępować temu opłaconemu. Jeśli nie widzisz tej aktywności społecznego dzielenia, coś jest nie tak

 • użyj Stamble Upon Paid Discovery, by napędzić ruch