„@mazing” za swoje „Best Use of Photography”  zdobył Złote Perły w Nowym Jorku i brązową nagrodę Content Marketing Awards 2014. To najlepszy dowód na to, że jedna prawdziwa twarz warta jest więcej niż tysiąc sztoków. „@mazing”, magazyn pracowników Netii, to pismo, które udowadnia, że komunikacja może mieć ludzką twarz i że tylko taka komunikacja się opłaca.

Koncepcje na sesje fotograficzne za każdym razem nawiązują do tego, czym firma ostatnio żyje – Arkadiusz Grochala, Netia.

– Nic tak dobrze nie sprzedaje okładki jak człowiek. Najlepiej znany, dlatego na naszej okładce gościł Albert Einstein. Najlepiej piękny, dlatego pokazaliśmy ognistowłosą Agnieszkę Kropacz. Najlepiej własny, dlatego zawsze twarzą pierwszej strony są nasi pracownicy – mówi Arkadiusz Grochala, dyrektor ds. szkoleń, rozwoju i komunikacji wewnętrznej Netii. – Robiąc magazyn dla Netii, kierujemy się regułami obowiązującymi na rynku komercyjnym. Okładka sprzedaje – jeśli nie ma w niej historii, to nikt nie zajrzy do środka – dodaje Magda Kozińska, dyrektor wydawniczy Aude, odpowiedzialna za projekt.
A @mazing ludzie czytają. To, że pismo odbierane jest tak dobrze, to zasługa starannie przygotowanych sesji fotograficznych.
– Oczywiście, mogliśmy korzystać ze zdjęć z zewnętrznych banków, ale własne sesje fotograficzne w magazynach wewnętrznych stanowią nieoceniony wkład w budowanie kultury organizacyjnej, wspieranie zaangażowania emocjonalnego pracowników i podnoszenie wiarygodności zamieszczonych artykułów. Bardzo nam zależy na tym, aby @mazing to byli prawdziwi ludzie, prawdziwe historie i prawdziwe wartości – mówi Arkadiusz Grochala.

aude amazing netia

Jak pokazują badania prowadzone przez Dział Komunikacji Wewnętrznej Netii, pracownicy lubią swój magazyn. A świadomość tego, że zobaczą w nim siebie, podwaja niecierpliwość przed ukazaniem się kolejnego wydania. – Pewnie dlatego, że koncepcje na sesje fotograficzne za każdym razem nawiązują do tego, czym firma ostatnio żyje. W jednym z numerów pracownicy departamentu zajmującego się rozwojem biznesu i odkrywaniem nowych rozwiązań na podstawie prostego skojarzenia wcielili się w role słynnych odkrywców. Jeden z dyrektorów wystąpił jako sam Albert Einstein, byli także Nikola Tesla i Maria Skłodowska-Curie. W innym z kolei jeden z zespołów przedstawiamy w afrykańskich klimatach. To odniesienie do trwającej w Netii kampanii promującej wartości firmowe i wzmacnianie kultury organizacyjnej. Stylizacja jest związana z konkursem dla pracowników, w którego wyniku dziesięcioro zwycięzców pojechało na kilka dni do Kenii, aby na miejscu doświadczać naszych wartości. Przygotowaliśmy z tego wydarzenia również relacje filmowe i zdjęciowe – opowiada Arkadiusz Grochala.

Takie stylizowane sesje to duże wyzwanie, ale dla pracowników to też dobra zabawa i sposób na odpoczynek od codziennych obowiązków. – Podczas sesji afrykańskiej praca nad charakteryzacją każdego pracownika trwała niemal 2 godziny. Dziewczyna z okładki była malowana 6 godzin, ale poszło gładko, bo pracownicy wiedzieli, czego mają się spodziewać. Wszystkie pomysły zostały wcześniej wspólnie przedyskutowane – mówi Lena Kamińska, makijażystka, pracująca przy sesjach dla @mazing.

– Zanim postawimy pracowników przed obiektywem, poświęcamy sporo czasu, by dobrze wiedzieć, jaki jest cel tego działania i co chcemy osiągnąć. Nie żałujmy czasu na przemyślenie i opracowanie koncepcji, bo to, naszym zdaniem, przynosi efekt w postaci dobrej komunikacji, komunikacji z ludzką twarzą – tłumaczy Arkadiusz Grochala.

I to chyba słuszne założenie. Tytuł Okładka Roku w konkursie Szpalty Roku, pięć nagród na Pearl Awards 2013 w Nowym Jorku, srebrna nagroda Global Communications Competition Spotlight Awards 2013, przyznana przez League of American Communications Professionals, i słowa Christine Kennedy, dyrektor zarządzającej League of American Communications Professionals, to najlepsze dowody, że najpierw warto dobrze pomyśleć: „Wydawany przez Aude magazyn pracowników Netii cechuje wyjątkowy design, który jest nierozerwalnie związany z wielką kreatywnością”.